Etiyopya Kilisesi
Paylaş:

Etiyopya Kilisesi

Dursun Ali Aykıt

72,60 TL

Animizm, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam’ın bir arada yaşadığı ender ülkelerden biri olan Etiyopya, antropolojiden-arkeolojiye; sosyolojiden-ekonomiye ve dine kadar uzanan çok geniş alanlarda çalışma yapılmasını beklemektedir. Ülkenin güney bölgelerinde animistik inançlara sahip birçok kabile bulunmaktadır. Farklı operasyonlar sonucunda İsrail’e çok sayıda Falaşa veya Beta İsrael denilen Etiyopya Yahudisi götürülmüş olmasına rağmen ülke, hala Yahudilerin yaşadığı yerlerden biridir. Müslümanların ilk hicret mekânı olması yönüyle İslam ile yakın bağı vardır. Tüm bunların yanında Etiyopya, günümüz Hıristiyan anlayışları içerisinde çok farklı bir tutuma sahiptir.

İlk dönem kilisesi, birçok farklı Hıristiyanlık anlayışının yanında en üstte Yahudi-Hıristiyanlığı ve Gentile-Hıristiyanlığı olarak ikiye ayrılmıştır. Başını İsa’nın kardeşi olarak kabul edilen James/Yakub’un çektiği ve Hıristiyan olmak için önce Yahudi olmanın gerektiğini belirten Yahudi-Hıristiyanlığı, Yahudilikten sadece İsa’nın beklenen Mesih olduğunu kabul etmesiyle ayrılmaktaydı. Bu bağlamda tıpkı İsa gibi Yahudi yasasına sıkı sıkı sarılmakta ve İsa’nın takipçisi olmaya çalışmaktaydı. Bunun karşısında ise başını Pavlus’un çektiği Gentile-Hıristiyanlığı denilen ve Hıristiyanlığı, bir anlamda İsa’nın insanların günahı için ölüp-dirildiğine inanmaya getiren bir hareket vardı. İşte bu iki hareket arasındaki mücadelede Gentile-Hıristiyanlığı galip geldi ve bir süre sonra Yahudi-Hıristiyanlığı tarih sahnesinden silindi. Bu bağlamda Etiyopya Kilisesi, teslis ile ilgili düşüncesi bir kenara bırakılırsa Yahudi-Hıristiyanlığına en yakın grup olarak görülebilir.

Satın Al Kitabın İçeriğini Görüntüle

Yazar Hakkında Bilgi

Dursun Ali Aykıt

1976 yılında Keşap’ta (Giresun) doğdu. 1999’da Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 2000 yılında Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi anabilim dalında araştırma görevlisi oldu. 2002-2003 tarihleri arasında The Catholic University of America’da (Washington DC) misafir araştırmacı olarak bulundu. Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Misyon ve İnciller” başlıklı teziyle yüksek lisansını tamamladı (2004). 2008 yılında Tübitak Yurt Dışı Burs programını kazandı ve 2008-2009 yılları arasında The Catholic University of America’da (Washington DC) misafir araştırmacı olarak bulundu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Hıristiyanlığın Öncüsü Olarak İskenderiyeli Philo” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. 2010’da Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde yardımcı doçent olarak atandı ve 2014’de doçent, 2019 yılında profesör unvanını aldı. 25 Eylül 2020 tarihinden itibaren Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görev yapmaya başlamıştır. İngilizce ve Arapça bilmektedir. Akademik ilgi alanları, Hıristiyanlığın ortaya çıkışı, Yahudilikten ayrışma, Hıristiyan mezhepleri ve mistikler üzerinde yoğunlaşmaktadır.