Haber Yorum

Sâmirîlerin Evlilik Teamülleri Nasıl Değişti?

Sâmirîlerin Evlilik Teamülleri Nasıl Değişti?

Çeviri: Elif Yalçın

Sâmirîlerin Evlilik Teamülleri Nasıl Değişti?

İşgal altındaki Batı Şeria’da bulunan bir Sâmirî topluluğunda erkek sayısı kadın sayısından epeyce fazla ve bu topluluk evlilik sorununun çözümünü Ukrayna’dan bekliyor.

Samiriler Gerizim Dağı’nda dua ediyorlar.(Nedal Eshtayah-Anadolu Agency)

Küçük etnik-dini bir topluluk olan Sâmirîlerin tarihi neredeyse 3000 yıl öncesine dayanıyor ve bu topluluk şimdilerde bir nüfus krizi yaşıyor. Belki de bu durum uzun sürmeyecek çünkü Ukrayna’daki evlilik ajansları bir düzineden fazla kadınının Filistin’deki Sâmirî topluluğuna gelin gelmesini ayarladı bile.

Birçok Sâmirî, işgal edilmiş Batı Şeria’daki Nablus yakınlarında bir dağ köyünde yaşıyor ve endişe verici bir nüfus problemi ile karşı karşıyalar. Bir zamanlar sayıları binleri bulan bu topluluktan şu anda 800 kişi kalmış durumda. Buna ek olarak, erkek sayısı kadın sayısının üç katı haline gelmiş. Geleneklerine göre genç bir Sâmirî erkeği sadece kendi topluluğundan bir kadın ile eğer karşılığında yine gelin olarak verebileceği bir kız kardeşi varsa evlenebilir.

Topluluğun neslinin devamı konusunda zor bir durumla yüz yüze kalınca, bir Sâmirî dini lideri Sâmirî erkeklerinin yurt dışından kadınlarla evlenmelerine izin vermek için kuralları değiştirdi. Başlangıçta bazı geleneksel Sâmirîler birbirine bağlı topluluklarına birkaç Ukraynalı gelinin gelmesine direnseler de kadınlar yeni çevrelerine alışıyorlar ve bu küçük topluluğa yaşamaya devam etmesi için umut oluyorlar.

Kaynak: Aljazeera, 20 Ekim 2021

Çevirenin notu: Bu haber Rusya-Ukrayna Savaşı öncesinde başlayan bir durumu ele almaktadır. Ek olarak, Sâmirîler hakkında detaylı bilgi için TDV İslâm Ansiklopedisi’deki Samiriler maddesine bakılabilir.

Paylaş: